Úvod » Archiv - V galerii » Výstavy a akce v galerii 2013 » Bohdan Holomíček: FOTOGRAFIE

Bohdan Holomíček: FOTOGRAFIE

12. 9. - 19. 10. 2013

„Bohdan Holomíček je vzácný fenomén české kultury. Fotograf přátelských setkání, zachycující pozitivní situace, okamžiky milosti, záblesky lásky za magického přispění světla." Anna Fárová

Poprvé v historii Galerie města Trutnova zde vystaví své práce jeden z nejvýznamnějších českých fotografů Bohdan Holomíček. Narodil se ve Volyni, ale jeho život je i přes velký tvůrčí rozlet a rozptyl trvale spjat s okolím Trutnova. Fotí od dětství, intenzivně – až maniakálně, profesionálně však až překvapivě pozdě od roku 1995. Výstava, která se mimo jiné koná při příležitosti autorova životního jubilea, je koncipovaná jako průřez jeho celoživotní tvorbou. Holomíčkovy dokumentární snímky dnes patří k tomu nejlepšímu, co česká fotografická scéna nabízí. Bohdan je známý nejen jako mnohaletý fotograf Václava Havla a jeho ženy Olgy, českého disentu, nespočtu divadelních představení, ale také jako dokumentátor těch nejvšednějších okamžiků lidského života, z nichž čerpá jeho poetika. Jeho fotografie v sobě nesou často několik příběhů zároveň. Dokáže zachycovat pomocí fotoaparátu takřka všechno, i když nejčastěji přece jen lidi, a zaznamenávat esenci okamžiků, to podstatné a silné, o čem bychom si mohli myslet, že snad ani není zjevné.

Návštěvníci měli během výstavy příležitost setkat se s autorem přímo v expozici, kde byl často během trvání výstavy přítomen jako její živá a aktivní součást.

Recenze k výstavě na kulturním portálu Kulturissimo.cz ZDE

 

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz