Úvod » Archiv - Na městském úřadě » Jan Macek: The Peace of Land Art

Land- art je krajinné umění, které zažilo svůj největší rozkvět v 60. letech ve Spojených státech. Využívá přírodní prostředí jako místo instalací i jako samotný umělecký prostředek. Ačkoli nejslavnější éra  tohoto netradičního uměleckého žánru už minula, stále sílící ekologické cítění a uvědomění vede k oživení tohoto uměleckého projevu v současnosti i u nás. Jan Macek se výtvarným instalacím z přírodních materiálů v krajině věnuje už několik let, známé jsou především jeho balancující kameny v korytu řeky Úpy. Mnohé jeho projekty však mají intimnější ráz a veřejnost se s nimi nemohla setkat, jejich záznamy však představí právě tato unikátní výstava. Vernisáž výstavy fotografických dokumentů land-artových projektů Jana Macka nazvaná The Peace of Land Art proběhne ve středu 30. listopadu v 17 hodin, o hudební produkci se postará DJ Waypa. Součástí vernisáže bude také projekce dvou krátkometrážních dokumentů o land-artu a tvorbě Jana Macka. Výstava potrvá do 21. ledna 2017.

Jan Macek *1978

Krajinný umělec a propagátor stone balancingu v ČR. Člen umělecké skupiny Zkamenělí. Pochází z Trutnova, kde také žije a tvoří. Od street artu plynule přešel k land artu, kterému se věnuje čtvrtým rokem. Na krajinném umění ho fascinuje krátká životnost děl, která mu lépe pomáhá přijmout pomíjivost všedního života. Pracuje většinou bez nástrojů a pouze s materiálem nalezeným na místě - tzv side specific. Podle svých slov tak navazuje na odkaz prehistorického umění prvních lid í, kteří si stejně jako on vyráběli nástroje a barvy z přírodních materiálů. Jeho "malířským plátnem" je podkrkonošká krajina o které tvrdí, že je jeho ateliérem i galerií.

"Příroda je dílo vesmíru, umění však dílem člověka", řekl jednou spisovatel Karel Čapek. "Landartisté se tedy snaží propojit umění s přírodou a člověka s vesmírem", navázal na něj Jan Macek.

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz