Úvod » Archiv - V galerii » Výstavy a akce v galerii 2011 » Jaroslav Róna: Obrazy a sochy

Jaroslav Róna: Obrazy a sochyJaroslav Róna: Obrazy a sochy

20. 10. - 30. 11. 2011

Už od června zdobí veřejné prostory města dvě monumentální exteriérové sochy Jaroslava Róny, Sedící čert a Dítě z Marsu, které by tu v závislosti na počasí měly vydržet ještě několik říjnových dní. Byl to jenom první, i když rázný krok, kterým vstupuje jeden z nejuznávanějších českých sochařů do našeho města.

Autor slavného pomníku Franze Kafky před Španělskou synagogou, pedagog pražské Akademie výtvarných umění v Praze Jaroslav Róna je absolventem Vysoké školy uměleckoprůmyslové v Praze v ateliéru Stanislava Libenského. Je zakládajícím členem legendární skupiny Tvrdohlaví. Kromě výtvarných aktivit, které blíže představuje i jeho říjnová výstava v městské galerii, je známý také působením v divadle Sklep nebo vystupováním ve skupině Tros Sketos (spolu s Františkem Skálou a Alešem Najbrtem).

Jaroslav Róna je nepřehlédnutelnou osobností české umělecké scény již řadu let a dnes patří spolu s dalšími členy již neexistující skupiny Tvrdohlaví k tomu nejlepšímu v e svém oboru. Věnuje se nejvíce malbě a soše, ale také literatuře a herectví. Motivy tvorby malířské i sochařské se prolínají a doplňují a ve výsledku tak vzniká svébytný umělecký svět plný archetypů a bytostí mytických, ovlivněný atmosférou děl Franze Kafky a kubismem a dalšími vlivy, ale především je to jedinečný Rónův svět. Je známý také díky velkolepým realizacím v architektuře - mezi nejvýznamnější patří pomník Franze Kafky na Starém městě v Praze a Mytická loď na nábřeží Dunaje v Bratislavě. Je také autorem Výtvarného řešení filmu Amerika, za nějž byl nominován na Českého lva.

Unikátní vernisáž s netradičním hudebním překvapením - vystoupí legendární undergroundová pražská kapela MAMA BUBO - proběhne ve středu 19. října 2011 v 17 hodin.

Mgr. Lucie Pangrácová

ředitelka Galerie města Trutnova

www.jaroslav-rona.cz, Trutnovinky_Róna v galerii, Televize-JS_Róna, ČRo 3 Vltava_Mozaika

 

Vernisáž výstavy ve středu 19. 10. 2011 v 17 hodin.

 

 

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz