Úvod » Archiv - Na městském úřadě » JAZZ WORLD PHOTO

JAZZ WORLD PHOTO 2014JAZZ WORLD PHOTO

Výstava soutěžních fotografií na festivalu Jazzinec

21. 3. – 23. 5. 2014

V minulém roce odstartoval Patrick Marek ve spolupráci s Galerií města Trutnova a festivalem Jazzinec první společnou výstavu profesionálních jazzových fotografů z různých koutů světa.
Letošní ročník je koncipován jako otevřená celosvětová soutěž pro amatéry i profesionály. Přihlásilo se přes sto zájemců, zastoupena je Anglie, Německo, Kanada, Rusko, Austrálie, Jižní Korea, Turecko, Polsko, JAR, Slovensko, nejvíce však z ČR, USA a Francie.
Nejlepší tři snímky vybrala porota složená z fotografů i hudebníků: fotograf Ivan Prokop (předseda poroty), fotograf Patrick Marek (autor konceptu), fotograf Jiří Turek, hudebník a fotograf Dan Bárta, fotograf a kameraman Jiří Kučera, ředitel a dramaturg Jazzince Tomáš Katschner.

Vernisáž s na malou hudební ochutnávkou v podobě jazzové vokalistky Marty Kloučkové, kterou doprovodil trutnovský rodák a elitní kontrabasista Miloš Klápště, proběhla 20. března v 17 hodin ve fotogalerii na městském úřadě. Jazzinec pak nabídl pokračování v restauraci Pod Hradem od 19 hodin na koncertu Gwyn Ashton Tria a Jazz Projectu Marty Kloučkové.

K výstavě byl vydán katalog a hlavní cena, jejímž autorem je akademický sochař Štěpán Málek, byla vyhlášena na festivalovém finále 29. března 2014.

Bronzové ocenění zůstalo v pořadatelské zemi, za snímek amerického zpěváka Earla Thomase jej získal Miroslav Novotný ze Šumperka.
Na druhém místě se umístil 61tiletý Rainer Rygalyk z Rakouska, který jazz fotí už přes 40 let. Ocenění získal za fotografii Joe Hendersona.
Zlato získal černobílý snímek saxofonisty Sonny Rollinse od Didiera Jallaise z Francie. Tento zubní lékař není profesionálním fotografem, vedle maratónského běhu či pilotování vrtulníku hraje převážně jazz na klarinet.
Všichni tři ocenění přijeli osobně převzít ocenění na Festivalové finále mezinárodního hudebního festivalu JAZZINEC, který se v Trutnově konal už po šestnácté.

Článek v časopisu EURO z 22. dubna 2014

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz