Úvod » Archiv - V galerii » Výstavy a akce v galerii 2010 » Jindra Viková - Jindřich Vik

Jindra Viková - Jindřich VikJindra Viková - Jindřich Vik

23. 6. - 28. 8. 2010

Jindra Viková studovala na Střední výtvarné škole v Praze a poté na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze v Ateliéru keramiky u prof. O. Eckerta. Vystavovala v USA, Itálii, Belgii, Německu, Nizozemsku, Kubě, Maďarsku, Koreji, Iráku, Turecku, Francii, Švýcarsku, Číně, Japonsku, Austrálii atd. Zúčastnila se mnohých keramických sympozií a učila na školách mezi jinými v USA, Austrálii a Egyptě. V současnosti úzce spolupracuje také s Keramickým studiem Jarmily Tyrnerové v Kohoutově.

Její tvorba už během studií vybočuje ze zaběhnutých představ o umělecké keramice. Pracuje s keramickou hlínou i s prostorem netradičním způsobem. Používá jako médium také fotografie, papír, vytváří koláže, tvaruje z drátů, recykluje nejrůznější materiály. Tematicky se dotýká člověka jako bytosti, mezilidských vztahů, lásky, osamělosti, touhy. To vše předestírá divákovi něžnými gesty stylizovaných figur nebo poeticky zpracovanou lidskou tváří.

Díla Jindry Vikové vedou něžný umělecký dialog s kresbami jejího otce Jindřicha Vika. Ten na rozdíl od své dcery výtvarné vzdělání nezískal, pracoval jako bankovní úředník a kresba a malba byly pouze jeho zálibou. Přesto sehrála výtvarná tvorba na sklonku jeho života zásadní úlohu, neboť se pro něj stala stimulem k přežití.

Trutnovská výstava unikátním způsobem propojuje dílo renomované autorky, jejíž tvorba je dobře známá i v zahraničí a kresby jejího otce,
které řadíme do kategorie art brut.

Tato expozice byla připravena ve spolupráci s předním českým historikem umění PhDr. Jaromírem Zeminou. Trutnovinky_vernisáž

K výstavě je připraven prázdninový doprovodný program pro jednotlivce i skupiny.

 

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz