Úvod » Archiv - V galerii » Výstavy a akce v galerii 2012 » Jiří Kornatovský: Meditace kresbou

Jiří Kornatovský: Meditace kresbouJiří Kornatovský: Meditace kresbou

25. 10. - 24. 11. 2012

Jiří Kornatovský, absolvent pražské Akademie výtvarných umění (1982 – 1987), patří k respektovaným umělcům v České republice i v zahraničí. Výstava „Meditace kresbou“, prezentovaná na sklonku roku 2011 ve výstavních prostorách Galerie U Bílého jednorožce v Klatovech, obsahuje průřez dílem v období posledních pětadvaceti let a nabízí návštěvníkovi možnost ponoření se do autorova transcendentálního vidění světa přeneseného přesnými tahy tužky na papír či plátno.

Na výstavě kreseb a objektů akademického malíře Jiřího Kornatovského se podílejí tři galerie současného umění v České republice. Společný projekt Galerie Klatovy Klenová, Galerie Trutnov a Oblastní galerie v Liberci nese název „Meditace kresbou“. Tato putovní výstava navazuje volně na stejnojmenný projekt realizovaný v roce 2003 v NG v Praze.

Svědkem jeho monumentální kresby býval původně klášter v západočeských Plasích a augustiniánský klášter v Praze. Tato dvě místa naplňovala jeho potřebu spirituálního prostoru pro vlastní tvorbu. Mnohé z kreseb však vznikly v nevelkém ateliéru, který je součástí jeho pražského bytu. Velkoformátové kresby vycházející z vlastní niterné meditace a kontemplace umělce jsou naprosto nezaměnitelné. Ponoření se do spirituální podoby díla připomíná soustředění starých mistrů čínské či japonské kaligrafie. Není výjimkou, že Kornatovského kresby, téměř nadživotních rozměrů, dosahují i pětimetrové délky. Pozorovatel má pocit, že se v rotační dynamice šrafování ztrácí a stává se její součástí. Vstupuje do modlitby vytvořené umělcem a splývá s její meditační silovou působností. Kornatovského rozměrné kresby se na české výtvarné scéně začaly objevovat zhruba před čtvrt stoletím. Sám autor zrození prvních předchůdkyň dlouhé řady svých kreseb datuje do doby těsně po ukončení akademie. Tehdy na jedné z probíhajících Konfrontací vytvořil spontánně dvě kresby o rozměrech 2 x 1,5 metru, jež vznikly jako základ kontinuální řady později vytvářených kreseb. Jedna měla název Tvar dobrodružství a druhá Do prostoru. Osmdesátá léta minulého století přinesla do českého výtvarného umění velkou energii, vznik uměleckých skupin, zrození nových osobností a otevřela prostor i na mezinárodní scénu. Jiřímu Kornatovskému můžeme s plnou zodpovědností přiznat významné místo v tomto generačním proudu, v němž se pohybuje dodnes a zanechává v něm významnou stopu.

V Plzni, 8. července 2011
Helena Fenclová – manažer výstav a sbírek Galerie Klatovy/Klenová, kurátor výstavy

 

Vernisáž ve středu 24. října 2012 v 17 hodin.

 

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz