Jitka a Květa VálovyJitka a Květa Válovy

26. 4. - 26. 5. 2012

Ve středu 25. dubna v 17 hodin bude v městské galerii zahájena další výjimečná výstava. Trutnovská veřejnost při ní dostane jedinečnou příležitost setkat se s tvorbou sester Válových, které by se v letošním roce dožily devadesáti let.

Autorská tvorba dvojčat Válových, jež se definitivně uzavřela v loňském roce smrtí Jitky, patří ke klenotům české výtvarné scény. Je pozoruhodná nejen z ryze výtvarného hlediska, ale její unikátnost doplňují i životní reálie autorek.

Obě sestry strávily takřka celý život společně v rodném Kladně. Obě studovaly na VŠUP v ateliéru prof. Emila Filly a poté spolu žily ve společné domácnosti a věnovaly se malbě, kresbě a grafice. Nikdy neslevily ze svých odvážných a svobodomyslných postojů, proto se mohlo jejich dílo dočkat uznání v Čechách až po roce 1989. Jejich syrové a ryzí výpovědi o člověku je spojují s novou figurací, ve skutečnosti však nikdy nepatřily k žádným výtvarným proudům a jejich práce charakterizuje především neobyčejně niterné uchopení člověka a jeho údělu.

Výstava, jejíž exponáty budou zapůjčeny z několika státních institucí a z pozůstalosti sester Válových, potrvá do 26. května.

 

Zahájení ve středu 25. dubna 2012 v 17 hodin.

 

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz