První výstava roku 2015 představuje tvorbu pardubického malíře, kreslíře, grafika a typografa Josefa Procházky. Narodil se roku 1935 v Bukovci na Náchodsku, v šedesátých letech působil v trutnovském muzeu, ale jeho umělecká dráha je spojena především s Pardubicemi a Heřmanovým Městcem, kde vznikaly nejen jeho vlastní práce, ale v dobách totality zde také organizoval ilegální výstavy neoficiálních umělců. Náleží k okruhu autorů dnes nazývaných „Staří psi“, mezi něž patří například také Alva Hajn či Jiří Lacina.

Výstava představí průřez autorovu dosavadní tvorbou, kurátorsky na ní spolupracuje Martina Vítková, ta o Jiřím Procházkovi píše: „Josef Procházka patří ke generaci, pro niž umění nikdy nebylo pouhou hrou, ale považuje umění za jednu z forem vzájemné záchrany lidí, za výchovu k existenci. Díky historické danosti tato generace přežívá spíše v legendách a historkách, jež brzy nebude mít kdo vyprávět. Dobu sedmdesátých a osmdesátých let totiž můžeme nazvat dobou řízené ztráty paměti. Pokud zapomeneme na ty, kteří byli za normalizace buď z povědomí vymazáni, nebo raději tiše vycouvali, stane se, že následující generace vypustí z paměti stejně snadno i nás.“

Tato výstava proto vynáší z pečlivě vedeného archivu Josefa Procházky na světlo světa  jeho kresby – tuší, perem, objekty jako kresby v prostoru,které živočišně a mysticky transformují tvary a hlubiny lidského těla v šifrované zprávy o mikro- i makrokosmech.

Expozici budou umělecky doplňovat současné i archivní záběry z autorova života od fotografa Bohdana Holomíčka.

Vernisáž proběhne ve středu 7. ledna 2015 v 17 hodin, výstava bude otevřena do 7. února 2015.

Fotografie z vernisáže naleznete ke zhlédnutí zde: www.facebook.com.

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz