Karel ŠlengerKarel Šlenger

3. 9. – 3. 10. 2009

Karel Šlenger (1903 - 1981) je český malíř pocházející z Chomutic. Je neuvěřitelné, že dílo tohoto výjimečného tvůrce bylo donedávna téměř opomenuto a patřičného pochopení a obdivu se mu dostávalo více méně jen na regionální úrovni.

Významným krokem, který přispěl k popularizaci tvorby Karla Šlengera, byla velká samostatná výstava uspořádaná na přelomu let 2005/2006 Národní galerií v Praze. Prezentace Šlengerových prací v trutnovské galerii by měla být pomyslným pokračováním v odkrývání odkazu tohoto skvělého malíře. Výstava je pořádána ve spolupráci s rodinou umělce, konkrétně kurátorkou rodinné sbírky Hanou Šlengrovou, malířovu vnučkou. Význam expozice bude spočívat především v tom, že velká část exponátů bude vystavena vůbec poprvé, část z nich dokonce poputuje do Trutnova přímo z restaurátorské dílny.

Karel Šlenger nikdy sice nezískal oficiální výtvarné vzdělání, přesto jeho malby ze 40. let minulého století patří k tomu nejlepšímu, co v Čechách na poli malby vznikalo. Žil často na pokraji bídy, a přesto neúnavně tvořil. Mnohé jeho práce jsou jednou z nejzásadnějších předzvěstí informelu v Čechách. Tematickou náplň trutnovské výstavy budou tvořit hlavně krajiny z cest do Alžíru a Egypta, ženské figury a portréty a dále obrazy, které se dotýkají otázek smyslu lidské existence.

Vernisáž proběhne 2. září 2009 v 17 hodin. Výstavu budete moci navštívit až do 3. října 2009. Trutnovinky_vernisáž

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz