Úvod » Archiv - V galerii » Výstavy a akce v galerii 2011 » Leonidas Kryvošej a Lucie Hrušková: Dračí hry

Leonidas Kryvošej a Lucie Hrušková: Dračí hryLeonidas Kryvošej a Lucie Hrušková: Dračí hry

7. 4. - 7. 5. 2011

Ještě jednou surrealismus, ale tentokrát zase jinak. Jak už název předznamenává, jedná se o další akci pořádanou díky impulzu občanského sdružení Trutnov - město draka. Mimořádná výstava Jana Švankmajera, která se odehrála letos v lednu, byla plánovaná už na loňský rok, ale vzhledem k mimořádné vytíženosti autora musela být přesunuta na letošní rok. A tak se ve výstavním plánu městské galerie sešly v jednom roce hned dvě surrealistické výstavy, každá ovšem trochu jiná. V dubnu představí trutnovské veřejnosti svoji tvorbu Leonidas Kryvošej a Lucie Hrušková.

Lucie Hrušková - narozena v měsíci září roku 1978 v Prostějově, v současné době žije v Ondraticích poblíž Prostějova. Kreslení se věnuje od dětství, v posledních pár letech je však tvorba intenzivní. Technika je kombinovaná tuš, pastel a křída na papír. Náměty vychází především z meditace, ale i všední realita se stává inspirací. Ve své tvorbě klade důraz na detail a barvu, jež z ostřejších tónů, přechází do tlumenějších. Tvorba mě svým způsobem naplňuje, umožňuje mi tak sdělovat své pocity a myšlenky. Je to pro mě hra.

Leonidas Kryvošej - narozen 14.5.1957 v Moravské Třebové, v současné době žije v Ondraticích u Prostějova. V roce 1975 se vyučil dřevomodelářem, 70 léta prožil v undergroundu. V 80. letech inicioval vznik Šternberské surrealistické skupiny, ta se později stala součásti Skupiny českých a slovenských surrealistů, jejíž členem je dodnes. Svými obrazy se účastnil na aktivitách skupiny v tuzemsku i zahraničí. V posledních letech vystavuje také samostatně. Hlavním vyjadřovacím prostředkem je figurální a předmětná olejomalba. Obrazy jsou inspirovány silou tvůrčí imaginace a řazeny do tematických cyklů. Jeho tvorba vychází z odkazu hermetických nauk, především pak ale, z nauky dzogchenu, již autor praktikuje. Autor sděluje svými obrazy iluzi duality projeveného světa a jeho pomíjivosti tím současně nabádá k překonání tohoto stavu. Jeho obrazy jsou zastoupeny ve sbírkách Francie, Anglie, Walesu, Skotska, USA, Kanadě, Německu, Rakousku a Japonsku.

 www.lucie-leonidas.com

 

Vernisáž ve středu 6. dubna 2011 v 17 hodin.

 

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz