Úvod » Archiv - Sochy v Trutnově » Sochy v Trutnově V: Viktor Paluš/ Ondřej Bílek/ Michal Gabriel

Chobotnice

Sochy v Trutnově V.

Už od roku 2010 instaluje pravidelně Galerie města Trutnova v letních měsících sochařská díla

do veřejného prostoru. Tato akce vznikala s vírou v to, že umění patří do života každého člověka

a mělo by být jeho co nejpřirozenější součástí. V době, kdy na nás často doslova útočí nezměrné množství informací předávaných převážně vizuální cestou, však na umělecký prožitek už mnoho místa nezbývá. Akce Sochy v Trutnově proto rozšiřuje pomyslný prostor, který je umění vymezen, také na exteriér města, jehož vybraná prostranství se stávají v létě otevřenou galerií pro každého, kdo jimi prochází. Vystavená umělecká díla tak dostávají novou možnost vykročit vstříc divákovi, působit na něj z bezprostřední blízkosti a obhájit svůj význam i v kulise všedního života, nikoliv jen ve sterilním prostředí galerie, které je k vnímání umění vyhrazeno. Diváci naopak získávají nový prostor, ve kterém se mohou s uměním sblížit.

Letošní, pátý ročník je tematicky zaměřen na zvířecí figuru. Akce navazuje na výstavu ateliéru figurativního sochařství prof. akad. soch. Michala Gabriela, která proběhla v březnu a v dubnu v interiéru galerie. Vystaveny jsou práce dvou čerstvých absolventů a vedoucího ateliéru. Promenádou běží bronzový kůň Michala Gabriela, před městskou galerií je instalován lední medvěd od Ondřeje Bílka a na Krakonošově náměstí obří chobotnice Viktora Paluše.

Doufám, že budou setkání obyvatel a návštěvníků našeho města se současnou sochařskou tvorbou radostná, a že i samotné exteriéry ve spojení s uměním ožijí a získají novou tvář.

 

Mgr. Lucie Pangrácová

ředitelka Galerie města Trutnova

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz