Úvod » Archiv - V galerii » Výstavy a akce v galerii 2018 » Ivan Pinkava: Vznešený poutník

   Ivan Pinkava: Vznešený poutník

      Ivan Pinkava už řadu let patří k naším fotografickým solitérům. Významem svého díla náleží k nejvýznamnějším českým umělcům, místem svého narození se vztahuje k našem regionu (1961 - Náchod). Krátce po studiích na FAMU (1982-1986) - obor Umělecká fotografie založil v roce 1989 Pražský dům fotografie. Působil také jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové v Praze. Jeho díla jsou zastoupena v mnoha významných sbírkách v Čechách i v zahraničí.
      Jeho tvorba vychází z hlubokého pochopení principů klasické fotografie a jejich transformací za účelem budování osobité poetiky. Mezi jeho nejvlastnějšími žánry - portrétem a zátiším - se pohybuje s volností, prolíná je a zaměňuje jejich výrazové prostředky. Pinkavovy portréty pak působí někdy jako zátiší, předměty v jeho zátiších zase často vyzařují cosi bytostně lidského. Jeho estetika je klasická a zároveň dekadentní, vyznačující se pod povrchem tepajícím napětím.
      Výstava představí průřez Pinkavovou tvorbou, nejstarší práce budou již dvě dekády staré, zároveň však bude možném vidět ta nejčerstvější díla z poslední doby, na nichž se vzhledem k dosavadní tvorbě netypicky soustředil také na barevnou fotografii. Ikonickým artefaktem výstavy je fotografie Vznešený poutník, která je veřejně vystavena vůbec poprvé. Výstava potrvá do 3. listopadu.

Slovanské náměstí 38 / 541 01 Trutnov
Tel.: +420 499 815 916 / E-mail: galerie@galerietu.cz